emerytura za staz 150Koleżanki i Koledzy,
W poprzednich miesiącach i latach wielokrotnie dyskutowaliśmy, na spotkaniach związkowych i w rozmowach prywatnych, o konieczności zapewnienia możliwości wcześniejszego przejścia na emerytury osobom, które mają długi staż pracy, a ich stan zdrowia nie pozwala na zachowanie aktywności zawodowej.
Jako związek zawodowy niejednokrotnie przedstawialiśmy ten postulat politykom. "S" sformułowała postulat: możliwość przejścia na emeryturę dzięki stażowi: 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Emerytura stażowa w myśl tego projektu będzie prawem, a nie obowiązkiem.

Każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek. Kapitał emerytalny to nasze wypracowane składki, które mają do nas wrócić. Niestety, w tej sprawie politycy dotychczas nas zawodzą.
Musimy więc wziąć sprawy w swoje ręce i zarzucić parlament podpisami pod obywatelskim projektem emerytur stażowych. Jeżeli zbierzemy 100 tys. podpisów, to Sejm będzie musiał rozpatrzyć ten projekt. Jeżeli będzie to wielokroć po 100 tysięcy podpisów, to parlamentarzyści nie będą mogli tematu zbyć.
Podpisy pod projektem emerytur stażowych zbieramy na razie w biurach Regionów i organizacjach zakładowych, wkrótce przeprowadzimy zbiórki na ulicach miasta. Zachęcamy organizacje związkowe do aktywnego udziału w zbieraniu podpisów. Zapraszamy do biura Regionu przy ul. Łódzkiej po wzory list poparcia oraz materiały informacyjne (są one również dostępne na stronie internetowej Regionu).
Im więcej zbierzemy podpisów, tym większą presję wywrzemy na politykach.

Jacek Strączyński, Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność"

Więcej informacji: LINK. Wzór listy do składania podpisów (dostępny również w biurze Regionu): LINK. Projekt nowelizacji ustawy: LINK. Prosimy zwrócić uwagę na dokładne wpisywanie danych, to znaczy: imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania z pełną nazwą miejscowości (niedozwolone są skróty typu "Cz-wa") oraz PESEL. Plakat (LINK) i dwustronna ulotka (LINK) do ewentualnego wydrukowania. Wydrukowane plakaty i ulotki są dostępne w biurze Regionu. Zapraszamy.

Od sierpnia 2014 1072080