Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" przyjął 30 października stanowisko, w którym apeluje do członków Związku o liczny i świadomy udział w zbliżających się wyborach samorządowych oraz poparcie dla związkowców kandydujących z komitetów wyborczych, programowo niesprzecznych ze statutem NSZZ "Solidarność".
Zgodnie z intencją członków ZR należy stwierdzić, iż sprzeczne z zasadami "Solidarności" programy i praktykę polityczną stosują m.in. PO, SLD, Twój Ruch oraz powstałe na ich bazie komitety wyborcze. Całą treść stanowiska publikujemy tutaj.
Związkowcy z "Solidarności" kandydują zarówno w Częstochowie, jak i do rad gmin i miast w innych powiatach.

CZĘSTOCHOWA

Z okręgu Ostatni Grosz-Raków-Wrzosowiak kandyduje Mirosław Jacek Maciński, znany powszechnie pod drugim imieniem Jacek. W przeszłości znany piłkarz i trener Rakowa (w złotym okresie gry w ekstraklasie) i innych drużyn w regionie. Związany od zawsze z dzielnicą Raków: tu - jak z dumą podkreśla - urodził się, został ochrzczony i wziął ślub.
Pracownik ISD Huty Częstochowa, wiceprzewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność", młodszy brat tragicznie zmarłego (1991 r.) przewodniczącego ZR Kazimierza Macińskiego.
Jacek Maciński pracę w Radzie Miasta widziałby jako służbę rozumianą jako gotowość do bezinteresownych, rzetelnych i odpowiedzialnych działań dla dobra wspólnego. Kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości, z numerem 4.
Z tego samego okręgu i listy (z numerem 10) kandyduje Wojciech Kulawiak, członek Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Absolwent częstochowskiej WSP (obecnie AJD), pracownik socjalny, mediator i społeczny inspektor pracy.
Założyciel i kierownik świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w dzielnicy Ostatni Grosz, posiada doświadczenie samorządowe. Autorskim pomysłem Wojciecha Kulawiaka jest bezpłatny internet wi-fi w Częstochowie, jako radny chciałby go urzeczywistnić.

BLACHOWNIA

W okręgu numer 7 w Blachowni do Rady Miasta kandyduje Małgorzata Bernat. Z zawodu dyplomowana pielęgniarka, od 24 lat pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Blachowni. Mężatka, trójka dzieci. Bezpartyjna. Aktywny działacz organizacji zakładowej NSZZ "Solidarność".
O swoim kandydowaniu mówi tak: "Uważam, że w Radzie powinny pracować osoby energiczne, zorientowane w problemach gminy i jej mieszkańców. Praca w DPS nauczyła mnie troszczyć się o człowieka w sposób szczególny. Jestem przekonana, że właśnie z takim doświadczeniem mogę dobrze służyć mieszkańcom".

KŁOMNICE

W okręgu w Skrzydlowie do Rady Gminy Kłomnice kandyduje Dorota Boral, członek Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w częstochowskim MOPS-ie.

POCZESNA

W Słowiku kandydatem do Rady Gminy jest Andrzej Kleszcz, pracownik ISD Huty Częstochowa i członek organizacji międzyzakładowej NSZZ "Solidarność".

KŁOBUCK

Do Rady Miejskiej w Kłobucku kandyduje z Łobodna Marcin Wojtysek, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Powiatowego Urzędu Pracy.

MYSZKÓW

Kandydatką na burmistrza Myszkowa jest Urszula Bauer. Mężatka, troje dorosłych dzieci i wnuczka Pola. Przez blisko 20 lat była nauczycielem i wychowawcą w myszkowskich szkołach. Równocześnie działała społecznie, była współzałożycielką oświatowej "Solidarności" w Myszkowie i przez kilka lat przewodniczącą. Obecnie wiceprzewodnicząca NSZZ "S" pracowników Kuratorium Oświaty.
3 listopada Urszula Bauer otrzymała Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie. Certyfikowani kandydaci zobowiązują się przestrzegania Dekalogu Samorządowca Przyjaznego Rodzinie, tzn. takiego, dla którego najważniejsze jest dobro rodziny, będącej fundamentem społeczności lokalnej.
Do Rady Miasta kandyduje natomiast Jan Banik, przewodniczący KZ NSZZ "Solidarność" myszkowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Przed dwoma laty razem ze kolegami związkowcami udało mu się zahamować plany zwolnień w zakładzie.
Jan Banik należy do związkowców biorących najczęstszy udział w ogólnopolskich akcjach "S". Zawsze z grupą myszkowian i zawsze z emblematami "Solidarności".
Także do Rady Miasta kandyduje Andrzej Giewon, wieloletni przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w Miejskim Ośrodku Kultury w Myszkowie.

LUBLINIEC

Z okręgu 12 kandyduje doświadczony samorządowiec Jan Springwald. Od lat zawodowo związany z ciepłownictwem, kierownik lublinieckiej ciepłowni. Żonaty, ojciec dwóch córek, które poszły w ślady mamy-lekarza (jedna studiuje medycynę, druga - farmację). Prywatnie lubi turystykę, kontakt z przyrodą oraz ogrodnictwo ozdobne.
W okręgu 13 związkowcy natrafią na inne znajome nazwisko - Piotr Marciniak. Pracuje w lublinieckim Zarządzie Gospodarki Komunalnej, Lokalowej i Ciepłownictwa. Jest przewodniczącym KZ NSZZ "Solidarność" w ZGKLiC Lubliniec i przedstawicielem związków zawodowych w Powiatowej Radzie Zatrudnienia.

Od sierpnia 2014 1072034