2018 06 03 straz

Pełnienie straży przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki, patrona Związku, to wyróżnienie dla każdego członka NSZZ "Solidarność".
Na początku czerwca wartę pełnili Jarosław Bernat, Andrzej Kaliszuk (ISD Huta Częstochowa), Marek Krawczyk i Zbigniew Bonarski. Na lewo od Zb. Bonarskiego Krajowy Koordynator Straży Aleksander Piwoński.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został bestialsko zamordowany 19 października 1984 r. przez komunistycznych oprawców. Władze kościelne przychyliły się do próśb przyjaciół zmarłego, wiernych i proboszcza parafii pw. św. Stanisława Kostki ks. prałata Teofila Boguckiego i wyraziły zgodę na pochowanie ks. Jerzego przy świątyni.
W 2010 roku Krajowy Zjazd Delegatów podczas obrad we Wrocławiu zdecydował o większym zaangażowaniu się "Solidarności" w organizację straży. Powołano Krajowego Koordynatora Straży przy Grobie Błogosławionego Męczennika ks. Jerzego Popiełuszki, którym został Aleksander Piwoński. Honorowa warta zmienia się co 24 godziny. Pełnią ją przedstawiciele regionów i branż.
Koordynatorem związkowej straży w Regionie Częstochowskim jest kol. Jarosław Bernat, który pod tel. 34 360 55 70 przyjmuje zgłoszenia osób chętnych do posługi przy grobie ks. Jerzego (wyjazd ok. godz. 10.00, powrót następnego dnia ok. godz. 16.00 - niewykluczone jest przy okazji zwiedzanie np. Powązek, Łazienek Królewskich czy Muzeum Narodowego, zgodnie z pomysłem i wolą osób wyjeżdżających).
Czerwcowa warta częstochowian była już osiemnastą od 2010 r. i dwunastą w tej kadencji związkowej (2014-2018). Na pierwszym ze zdjęć w galerii częstochowianie z ks. Czesławem Banaszkiewiczem, przyjacielem ks. Jerzego, rezydentem w parafii na Żoliborzu.

Od sierpnia 2014 1072167