elzbieta ujma 2014-10-28 460

Pielęgniarki i salowe z częstochowskiego Miejskiego Szpitala Zespolonego domagały się podwyżek płac. Wywalczyły podwyżki dla wszystkich zatrudnionych.
Mówi Elżbieta Ujma, przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" (na zdjęciu): "Przez trzy najbliższe miesiące, do końca roku, wszyscy pracownicy otrzymają dodatkowe 100 zł brutto w formie premii. Od 1 stycznia 2015 r. natomiast, wspomniane 100 zł zostanie włączone do podstawy pensji, a dodatkowo szpital będzie przez cały rok wypłacał wszystkim pracownikom po 110 zł miesięcznej premii". Porozumienie między związkami zawodowymi a pracodawcą kończy spór zbiorowy. Podpisana 28 października ugoda zakłada również nieco inaczej liczone podwyżki dla pracowników szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR), tj. premię w wysokości 10 proc. zarobków.
Porozumienie trzeba uznać za sukces związkowców i pracowników, gdyż początkowo dyrekcja Miejskiego Szpitala Zespolonego skłonna była zgodzić się jedynie na 100-złotowe podwyżki i to tylko na trzy miesiące, do końca bieżącego roku. Zdrowie pacjentów nie było zagrożone, gdyż pielęgniarki nie rozważały odejścia od łóżek chorych, jedynie zastosowanie tzw. strajku włoskiego, polegającego na wykonywaniu obowiązków służbowych w sposób skrajnie drobiazgowy, co powoduje spowolnienie działania instytucji, i okupację gabinetu dyrektora Wojciecha Koniecznego. Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie obejmuje lecznice na Zawodziu, przy ul. Bony oraz Mickiewicza, zatrudnia w sumie ponad 800 osób na etatach. Podwyżek płac nie było w nim od kilku lat.

Od sierpnia 2014 1072061