region czestochowski logo 200brPrezydium Zarządu Regionu Częstochowskiego z dezaprobatą przyjmuje informacje o zainicjowaniu przez grupę posłów zmiany ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, mającej skutkować znacznym wzrostem uposażeń przede wszystkim osób zajmujących wysokie stanowiska rządowe oraz parlamentarzystów.
[Aktualizacja: Jak doniosły media, 21 lipca szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że klub wycofał powyższy (a także drugi, poprawiony, projekt podwyżek].
W ślad za Prezydium Komisji Krajowej podnosimy fakt, iż od siedmiu lat zamrożony jest wzrost wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w państwowej sferze budżetowej. Stale domagamy się odmrożenia tych uposażeń i objęcia wszystkich pracowników sfery budżetowej wzrostem wynagrodzeń, zgodnie ze wspólnym stanowiskiem trzech reprezentatywnych central związkowych.

Jednocześnie ze zrozumieniem przyjmujemy kwestie podwyższenia wynagrodzenia Prezydenta RP oraz uregulowania statusu materialnego małżonki Prezydenta. Stoimy na stanowisku, że osoba Prezydenta RP, Głowy Państwa, winna być wynagradzana w sposób wyraźnie najwyższy spośród grona osób wynagradzanych ze środków publicznych. Żadna z osób pobierających pensję ze środków publicznych (także członków zarządów firm należących do Skarbu Państwa) nie powinna konkurować z Prezydentem RP w kwestii wynagrodzenia. Tę sytuację uważamy za deprecjację urzędu Głowy Państwa.
Pozytywnie odbieramy również naprawę zaniechania poprzednich ekip rządzących, tj. przyznanie wynagrodzenia Pierwszej Damie, która, z oczywistych względów, jest wykluczona z aktywności zawodowej w okresie sprawowania funkcji przez Prezydenta. Niezrozumiały jednak jest dla nas pomysł wypłacania pensji dla żon Prezydentów po zakończeniu sprawowania urzędu przez ich małżonków. W polskiej politycznej tradycji, w odróżnieniu od swoich małżonków, byłe Pierwsze Damy nie pełnią już roli publicznej.
Jako interesujący eksperyment traktujemy natomiast planowane wprowadzenie mechanizmów częściowo uzależniających wynagrodzenia funkcjonariuszy państwowych od sytuacji gospodarczej kraju (PKB) czy wysokości minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to warte jest dyskusji publicznej i rozszerzenia na sektor innych instytucji oraz firm państwowych, z uwzględnieniem mediany zarobków ich pracowników.

Jacek Strączyński, Przewodniczący Zarządu Regionu
Dorota Kaczmarek, Zastępca Przewodniczącego ZR
Częstochowa, 20 lipca 2016 r.

Od sierpnia 2014 1072704