2023 07 14 myszkow

Protest pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Myszkowie podczas Walnego Zebrania Rady Nadzorczej przyniósł skutek w postaci odwołania dotychczasowego prezesa.

Jak informuje Jan Banik, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZWiK, 7 lipca 2023 r., w piątym dniu urzędowania nowego prezesa, doszło do spotkania ze stroną związkową. Prezes wyraził zgodę na bezwarunkowe wprowadzenie 15-procentowej podwyżki dla pracowników zakładu. W wyniku dalszych rozmów zapadła decyzja o wprowadzeniu 17,4-procentowej podwyżki płac z wyrównaniem od 1 lipca br. W związku z powyższym NSZZ "Solidarność" wycofuje się z planowanego na 1 sierpnia wejścia w spór zbiorowy z pracodawcą.
Dotychczas pracownicy (fachowcy z nieraz 40-letnim stażem pracy) zarabiali w ZWiK w okolicach płacy minimalnej mimo wielokrotnych prób negocjacji podejmowanych przez związki zawodowe z byłym już prezesem.