2019 11 25 protest w siedzibie castoramy 2

Sąd Rejonowy w Lubaniu 19 marca 2021 r. ogłosił wyrok o przywróceniu do pracy trzech członków Komisji Zakładowej, zwolnionych przez Castoramę Zgorzelec oraz wypłacie odszkodowań w wysokości sumy wynagrodzeń z okresu pozostawania bez pracy.

„Niestety, sąd nie wydał wyroku o obowiązku natychmiastowego przywrócenia do pracy. Dlatego w przypadku odwołania się od wyroku pracodawcy, związkowcy będą mogli wrócić do pracy dopiero po pozytywnym wyroku Sądu Apelacyjnego” - poinformował Franciszek Kopeć, przewodniczący Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ "Solidarność".
Mimo tego ten kolejny pozytywny wyrok jest bardzo dobrą wiadomością. W czerwcu ub.r. postanowieniem Sądu Rejonowego w Lubaniu sąd uznał podaną pracodawcy liczbę członków organizacji (do czego pracodawca wniósł zastrzeżenia) za prawidłową i tym samym uznał jej racje co do uprawnień organizacji związkowej. To oznacza, że w październiku 2019 r., kiedy organizacja złożyła wniosek do sądu o ustalenie liczby członków Związku, w związku ze zgłoszonym przez pracodawcę zastrzeżeniem, nabyła tym samym uprawnienia organizacji związkowej. Mimo to pracodawca w listopadzie rozwiązał umowę o pracę z członkami Komisji Międzyzakładowej - bez zasięgnięcia opinii i zgody zarządu organizacji.
Przypomnijmy, że w listopadzie 2019 r. w Warszawie w spontanicznej pikiecie przed i w samej siedzibie firmy Castorama udział wzięli związkowcy z Regionu Częstochowskiego (niektórzy na zdjęciu górnym) z przewodniczącym ZR Jackiem Strączyńskim: LINK.

Od sierpnia 2014 1072507