minister anna zalewska 2016 11 14
14 listopada przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński oraz jego zastępca, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania Dorota Kaczmarek wzięli udział w konferencji oświatowej z udziałem minister Anny Zalewskiej, przedstawicieli samorządów oraz licznie zgromadzonych nauczycieli.
Minister Edukacji Narodowej w Częstochowie przypomniała założenia reformy szkolnej, którą w formie projektu ustawy przyjął już rząd. Minister uspokajała, iż pracy dla nauczycieli nie zabraknie. Przeciwnie, zatrudnienie ma się zwiększyć o około 5 tysięcy etatów, m.in. z tego powodu, iż nowe oddziały klas 7-8 w szkołach podstawowych będą mniej liczne niż obecne oddziały gimnazjalne. Minister oszacowała, że w samej Częstochowie trzeba będzie zatrudnić dodatkowo 39 nauczycieli, a nie zwolnić 200, jak napisały w liście otwartym władze miasta. Odpowiadając na zapytania nauczycieli zaniepokojonych o dalsze zatrudnienie zauważyła również, iż największym „wrogiem” nauczycieli jest niż demograficzny.

Podczas spotkania w auli Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej minister Zalewskiej towarzyszyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz śląska kurator oświaty Urszula Bauer, która podkreśliła, jak wiele spotkań ze środowiskami zainteresowanymi reformą, już się odbyło. "Jesteśmy nadal otwarci na spotkania z nauczycielami, związkowcami oraz rodzicami. Odpowiemy na każde pytanie. Pojedziemy do każdej szkoły, do każdego środowiska, które będzie oczekiwało na rozwiązanie wątpliwości" - zapewniła kurator oświaty. Podstawowym celem reformy jest odbudowa kształcenia na szczeblu szkoły zawodowej (branżowej) i szkoły średniej ogólnokształcącej.

Od sierpnia 2014 1073731