2020 05 14 wideokonferencja fot marek lewandowski

Firmy, w których działa NSZZ "Solidarność" praktycznie nie zwalniają pracowników, a ograniczenia w czasie pracy, przestoje ekonomiczne i obniżki wynagrodzeń wprowadzane są w ramach porozumień ze organizacjami związkowymi (często korzystniejszych niż dopuszczają to zapisy tarczy antykryzysowej). Także w Regionie Częstochowskim, gdzie takie porozumienie zawarto m.in. w ZF Automotive Systems Poland (dawniej TRW).

Wynika tak z informacji przekazanych przez przewodniczących Zarządów Regionów i sekretariatów branżowych w ramach wideokonferencji z Prezydium Komisji Krajowej, które odbyły się w dniach 13-14 kwietnia 2020 r. W ponad 90 proc. przypadków firmy wprowadzające ograniczenia w związku z kryzysem wywołanym pandemią, gdzie funkcjonują organizacje NSZZ "Solidarność", nie uruchomiły zwolnień grupowych. Przestoje ekonomiczne, obniżanie wynagrodzeń i skrócony wymiar czasu pracy wprowadzany jest w dialogu w ramach porozumień ze związkami zawodowymi. "To pokazuje, że wynegocjowany przez "Solidarność" w Tarczy 1.0 zapis uzależniający uruchomienie pomocy rządowej od zawarcia porozumienia z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi na poziomie zakładu dobrze działa" - ocenił Piotr Duda, przewodniczący KK.
W Regionie Częstochowskim porozumienia na okres trzech miesięcy - informował w czasie wideokonferencji przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński - zawarto m.in. w przedsiębiorstwach branży motoryzacyjnej: ZF Automotive Systems Poland (d. TRW), CSF Poland i DTR VMS Poland (d. Gomma) oraz Hucie Stolzle (opakowania szklane) i firmie Dom Polska (d. Mystal, produkcja zamków do drzwi i okuć budowlanych). Porozumienia zakładają najczęściej obniżenie czasu pracy o 20 procent i 20-procentową obniżkę wynagrodzeń. W zamian pracodawca zobowiązuje się do utrzymania etatów przez ten okres mimo spadku (czasem o kilkadziesiąt procent) zamówień.

Od sierpnia 2014 1073308