2019 06 26 posiedzenie kk

Dyskusję na posiedzeniu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", które 26 czerwca 2019 r. po raz pierwszy w historii Związku odbyło się w Olsztynie, zdominowały tematy przyszłorocznego budżetu państwa, w tym podwyżek w sferze finansów publicznych i płacy minimalnej oraz polityki wobec zmian klimatu.

Głównymi tematem obrad KK był stan negocjacji z rządem w kwestii przyszłorocznego budżetu, szczególnie w zakresie wzrostu nakładów na podwyżki w sferze finansów publicznych. Istnieje duża rozbieżność pomiędzy stanowiskiem związków zawodowych, które oczekują 15-proc. wzrostu płac a propozycją rządu, która wynosi 6 proc. Podobnie jest z wysokością przyszłorocznej płacy minimalnej, choć w tym przypadku różnica jest mniejsza. - Dobrze, że rząd wreszcie zdecydował się na odblokowanie wskaźnika, ale 6 proc. to zbyt mało aby zatrzymać odpływ pracowników budżetówki i skutecznie nadrabiać zaległości wynikające z braku podwyżek w tym obszarze od 2010 r. - relacjonował negocjacje Henryk Nakonieczny, członek Prezydium KK.
Członkowie Komisji ocenili również stan negocjacji innych postulatów, które w ramach zespołów związkowo-rządowych powołanych po protestach "Solidarności" przed Urzędami Wojewódzkimi prowadzone są od kwietnia br. Pozytywnie oceniono zbliżającą się nowelizację ustawy wprowadzającą pluralizm związkowy w służbach mundurowych, a więc możliwość zakładania innych związków zawodowych (dzisiaj funkcjonariusze mogą zrzeszać się tylko w jednym związku).
Komisja Krajowa przyjęła dwa stanowiska. Pierwsze, dotyczące polityki klimatycznej UE, popierające stanowisko polskiego rządu, który zablokował na ostatnim szczycie Rady Europejskiej próbę zaostrzenia przepisów w tym zakresie. Komisja Krajowa oczekuje walki z postulowaną przez Unię dekarbonizacją, która stanowi ogromne zagrożenie dla polskiej gospodarki.
Przyjęto również stanowisko potępiające akty profanacji wizerunków i przedmiotów kultu religijnego, które bardzo w ostatnim czasie nasiliły się w Polsce. - NSZZ "Solidarność" opierając swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej uważa za swój obowiązek obronę wartości chrześcijańskich i wolności wyznawania wiary i oczekuje od państwa polskiego obrony tych wartości - czytamy w stanowisku Komisji Krajowej.

Od sierpnia 2014 1072669