2017 10 31 na grobach

2017 10 30 na grobach

30 października delegacja Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" w osobach przewodniczącego Zarządu Regionu Jacka Strączyńskiego i zastępczyni przewodniczącego ZR Doroty Kaczmarek oraz byłego przewodniczącego organizacji związkowej Huty Częstochowa Marka Wójcika zapaliła znicze i złożyła wieniec na grobie śp. Aleksandra Przygodzińskiego (link), lidera hutniczej oraz regionalnej "Solidarności" z lat jej działalności legalnej, jak i podziemnej w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Na rodzinnym grobie na cmentarzu w Strzelcach Małych (gm. Masłowice, powiat radomszczański) spotkaliśmy rodzinę Aleksandra Przygodzińskiego, m.in. syna Grzegorza (na zdjęciu głównym z lewej). Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym grób Aleksandra Przygodzińskiego odwiedzili też przedstawiciele Organizacji Międzyzakładowej ISD Huty Częstochowa i Organizacji Zakładowej Elsenu.
31 października przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński wraz zastępczynią Dorotą Kaczmarek i przewodniczącym Organizacji Międzyzakładowej ISD Huta Częstochowa Jackiem Macińskim w imieniu częstochowskiej "Solidarności" złożyli kwiaty i znicze na grobach zmarłych związkowców, m.in. tragicznie zmarłych w wypadku samochodowym w drodze na posiedzenie Komisji Krajowej Kazimierza Macińskiego (przewodniczącego Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" w latach 1990-91) i Sławomira Dobosza oraz ks. Zenona Raczyńskiego, pierwszego kapelana Regionu, na cmentarzu w Krzepicach (zdjęcia górne).
Przeżywanie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego to nie tylko obowiązek odwiedzenia miejsca spoczynku zmarłych, przyniesienia kwiatów, zapalenia zniczy, ale przede wszystkim oddanie szacunku zmarłym - bliskim i dalszym - poprzez wspomnienie i modlitwę.

Od sierpnia 2014 1074016