2021 06 02 logotypy forum kobietKobiety Solidarności tworzą swoją społeczność. Część z nich odnajduje się w działaniu w ramach związkowych struktur, m.in. w Krajowej Sekcji Kobiet. Powstała ona w 1992 roku, jako odpowiedź na potrzeby kobiet zrzeszonych w związku i skupionych wokół problematyki społecznej.

Formy działania na rzecz kobiet przechodziły w związku zmiany i transformacje. W sekretariatach branżowych powołano pełnomocników ds. kobiet. Obecnie przy Zarządach Regionów funkcjonują Regionalne Sekcje Kobiet, według Statutu, uznawane za sekcje problemowe – podobnie jak Sekcja Osób Niepełnosprawnych, Niewidomych oraz Młodych. Misją Sekcji jest promocja aktywnej postawy kobiety, w życiu społecznym i zawodowym. Sekcje Kobiet mają na celu zmotywować kobiety do działania, aby mogły skutecznie walczyć o swoje prawa, wyższe płace, lepsze warunki pracy, godne traktowanie. Regionalne Sekcje skupione przy Regionach zachodniopomorskim, łódzkim, częstochowskim, mazowieckim i środkowowschodnim mają swoje przedstawicielki w Krajowej Sekcji Kobiet.
Kilka razy w roku odbywają się posiedzenia KSK, na których podejmowane są inicjatywy na rzecz bieżących spraw kobiet i związku. Co dwa lata odbywają się uroczyste spotkania kobiet – Forum Kobiet NSZZ Solidarność. Organizowane są one zawsze w innym miejscu. Dotychczas odbyły się w Szczecinie-Policach, Łodzi i Lublinie. W tym roku mamy zaszczyt organizować Forum Kobiet w Częstochowie. Wyjątkowa sytuacja epidemiologiczna w całym kraju wymusza na nas ograniczenie liczby uczestniczek i sposób przekazywania treści w formie on-line.
Każda konferencja ma swoje motto przewodnie, ale zawsze dotyczące spraw kobiet. W tym roku pochylimy się nad sytuacją kobiety i jej godnością we współczesnym świecie. Zatem IV Forum Kobiet w Częstochowie odbędzie się pod tytułem: „GODNOŚĆ KOBIETY W POLSCE I EUROPIE”. Patronat honorowy nad konferencją objęła pani europoseł Jadwiga Wiśniewska – członek Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim.
Sekcja Kobiet ma swoje bogate tradycje. Kobiety Solidarności tworzyły historię Polski, brały czynny udział w strajkach, negocjacjach i współtworzeniu struktur Solidarności. Kobiety będące w strukturach Solidarności miały możliwość uczestniczenia w międzynarodowych spotkaniach na rzecz kobiet i stamtąd mogły czerpać wzorce. Sekcja Kobiet jest członkiem Komitetu Kobiet przy Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. W latach 1994-2004 przedstawicielki KSK uczestniczyły w Międzynarodowych Konferencjach Kobiet w Caracas (Wenezuela), Rio de Janeiro (Brazylia), Melbourne (Australia), Budapeszt (Węgry). Założycielki Rady Sekcji Kobiet brały udział w szkoleniach organizowanych w Danii, a także w Polsce – w Warszawie i Poznaniu.
Z okazji 25-lecia działalności Sekcji Kobiet na II Forum Kobiet w Łodzi wiele naszych członkiń zostało odznaczonych jubileuszowymi medalami. W przyszłym 2022 roku będziemy obchodzić uroczystość 30-lecia założenia Sekcji Kobiet.
Kobiety zrzeszone w Sekcji Kobiet pamiętają o tych, które już odeszły i cieszą się z nowych członkiń. To optymistyczne, że młode kobiety chcą należeć do największego związku zawodowego w Polsce i wierzą, że tylko siła NSZZ „Solidarność” pozwala na skuteczną walkę o prawa pracownicze. Kobiety pracujące ciągle dostrzegają nierówność traktowania kobiet i mężczyzn przez pracodawców; dotyczy to różnic płacowych, dyskryminacji płci czy niedocenianiu pracy wykonywanej głównie przez kobiety.
Sekcja Kobiet to sekcja problemowa, zatem kobiety Solidarności zajmują stanowiska na forum europejskim w EKZZ (Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych) w sprawach problemowych. Jedną z poruszanych ostatnio kwestii była różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, która wynosi 16%, co w konsekwencji prowadzi do różnic w emeryturach w wysokości 35%
W naszej działalności wspieramy kobiety na rynku pracy, ale także w istotnych życiowych problemach. Szanujemy autorytety, inspirujemy się słowami bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. Celebrujemy i pamiętamy o szczególnie ważnych datach dla związku zawodowego, ale także potrafimy się wspierać i bawić.
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy na IV Forum Kobiet, na którym porozmawiamy na trudne tematy, ale również postaramy się rozweselić kobiety w tych trudnych czasach pandemii.

2021 06 02 program forum kobiet

2021 06 02 skk 20190225W Gdańsku (styczeń 2019) przy okazji posiedzenia Rady KSK

2021 06 02 skk 20200920a

2021 06 02 skk 20200920Na Szczycie Jasnogórskim podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy
2021 06 02 skk 20190618Przed zamkiem w Lublinie (III Forum Kobiet, czerwiec 2019 r.)
2021 06 02 skk 20190619Bawimy się w Lublinie

Od sierpnia 2014 1069567