ksprirm 460

Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" w piśmie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zażądała jego dymisji w związku z niespełnieniem wcześniejszych deklaracji.
Na środę 19 lipca KSPRiRM zapowiada udział w proteście przed Sejmem (poniżej szczegóły). Oto treść pisma Krajowej Sekcji:

W dniu 30 czerwca 2017 r. upłynął termin wyznaczony na kontynuowanie rozmów przedstawicieli resortu zdrowia i finansów ze stroną społeczną, reprezentującą środowisko państwowego ratownictwa medycznego, dotyczących zgłoszonych przez nas postulatów. Tym samym, kierowany przez Pana resort nie wywiązał się z deklaracji złożonej w dniu 9 czerwca 2017 r. podczas spotkania Podzespołu ds. Ratownictwa Medycznego. Pańską opieszałość w tym zakresie traktujemy jako wyrachowane odkładanie w czasie decyzji, która i tak jest nieunikniona. Okłamuje Pan nie tylko nasze środowisko, ale również polskie społeczeństwo, przekazując mylne informacje dotyczące rzekomego naprawienia tego, co jest po ludzku nieuczciwe. Proszę przyjąć do wiadomości, że pańskie rozwiązania w kwestii wyrównania istniejących w systemie PRM [Państwowego Ratownictwa Medycznego - red.] dysproporcji płacowych, aktualnie, w żaden sposób nie mogą zostać przez nas zaakceptowane.

Panie Ministrze Radziwiłł, na temat braku w budżecie środków finansowych Pan ordynarnie kłamie. Uczciwiej byłoby powiedzieć, że nie ma tych środków wyłącznie dla ratowników medycznych. Dla innych przecież są.
W związku z zaistniałą sytuacją, Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" zawiadamia, że nasze dotychczasowe propozycje dotyczące tzw. dodatków 4x400 są już nieaktualne. Aktualnie żądamy:
• wypłacenia dodatku od dnia l lipca 2017 r. po 800 zł/m-c na osobę,
• wypłacenia od l września 2017 r. kolejnych dodatków po 400 zł/m-c na osobę,
• wypłacenia ostatniej transzy dodatku po 400 zł/m-c na osobę w tym samym czasie jak w przypadku pielęgniarek,
• sporządzenia odpowiedniej rangi aktu prawnego, gwarantującego wypłatę tych świadczeń ich wysokości oraz wskazującego źródło ich finansowania,
• zwiększenia finansowania PRM w 2017 r., zgodnie z obietnicą Pani Premier Beaty Szydło,
• ustąpienia Pana ze stanowiska Ministra Zdrowia, W związku z faktem, że większość problemów ochrony zdrowia po prostu Pana przerasta.
Korzystając z okazji przypominamy, że w kwestii osób uprawnionych do wypłaty tych świadczeń nic się nie zmieniło. W dalszym ciągu żądamy wypłaty tych świadczeń dla wszystkich ratowników medycznych, zatrudnionych w ZRM [zespołach ratownictwa medycznego - red.], w zespołach transportowych lub tzw. komercyjnych oraz zatrudnionych w SOR-ach, w oddziałach szpitalnych jak również dyspozytorów medycznych - nie pozwolimy podzielić naszego środowiska, jak to zrobił Minister Zembala w przypadku pielęgniarek.
Jednocześnie zawiadamiamy, że nieuwzględnienie w/w postulatów spowoduje przerodzenie się naszego protestu w akcję strajkową ze strajkiem właściwym o charakterze ogólnopolskim włącznie.
O ewentualności zaostrzenia naszego protestu był Pan wielokrotnie informowany. Tym samym przyjął Pan na siebie osobistą odpowiedzialność za ten stan rzeczy. Konsekwencją tej obłudy i zakłamania będzie czynny udział Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność", w "Pikiecie PZM" pod Sejmem RP, w dniu 19 lipca 2017 r., podczas której również środowisko ratownictwa medycznego wykrzyczy oczywistą prawdę o bezprawiu i niesprawiedliwości, jaka jest Waszym udziałem. Proszę pamiętać, że całe środowisko ratownictwa medycznego nie cofnie się już z obranej drogi. Proszę również pamiętać, że na kartach historii właśnie zapisuje się Pan bardzo negatywnie. Podobnie jak minister Zembala, któremu nikt nie zapomni jego ignoranctwa i nieuczciwości. Proszę również przyjąć do wiadomości, że jednym z pańskich osiągnięć jest fakt, że NSZZ "Solidarność" właśnie wychodzi na ulicę.

Za Radę Sekcji
Dariusz Mądraszewski