Problemy Huty Częstochowa oraz całej branży hutniczej w Polsce były jednym z tematów obrad Rady Dialogu Społecznego 22 listopada 2024 r. Jako zaproszeni goście w obradach RDS wzięli udział przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” Jacek Strączyński oraz przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „S” Huty Częstochowa Robert Gonera.
To właśnie z inicjatywy „Solidarności” Rada zajęła się tym tematem. Podczas dyskusji strona społeczna wskazała największe zagrożenia dla branży, jakimi są między innymi wysokie koszty energii, koszty transformacji energetycznej oraz brak skutecznej ochrony rynku Unii Europejskiej, co skutkuje zalewem polskiego i europejskiego rynku importowaną stalą spoza Unii. Podczas debaty zostały także zaprezentowane proponowane rozwiązania tych problemów, jakie mogłyby być podjęte w celu ratowania tej strategicznej branży.
Niestety, podczas obrad, zabrakło przedstawicieli strony rządowej w randze ministrów [LINK >>>>>].
W kwestii Huty Częstochowa przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych jednoznacznie potwierdził, iż należący do Skarbu Państwa Węglokoks będzie uczestniczył w procesie zakupu majątku Huty, a głównym celem ministerstwa jest przywrócenie państwowej kontroli na tym zakładem i wykorzystanie jego potencjału w budownictwie, energetyce odnawialnej oraz przemyśle zbrojeniowym.
Rada Dialogu Społecznego to najważniejsze w Polsce miejsce i uzgodnień, w którym spotykają się przedstawiciele związków zawodowych, pracodawców i rządu. Fakt, że problemy hutnictwa omawiane były na tak wysokim szczeblu to z jednej strony sukces częstochowskich związkowców, z drugiej jednak pokazuje jak bardzo trudna jest sytuacja całej branży.
Tekst: RG. Zdjęcia: M. Żegliński (Tygodnik Solidarność), Solidarność Celsa Huta Ostrowiec (FB).