2022 11 29 komisja krajowa 460

Do końca listopada ustalony zostanie pełny skład związkowo-rządowego zespołu negocjującego kluczowe dla „Solidarności” zagadnienia. Na spotkaniu roboczym określono osiem obszarów tematycznych; to w tej chwili najistotniejsze dla polskich pracowników problemy i wyzwania.
Zgodnie z zapowiedziami ruszyły rozmowy w sprawie powołania roboczego Zespołu do spraw wypracowania porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Grupą z ramienia NSZZ "Solidarność" kierować będzie Henryk Nakonieczny, odpowiedzialny w Prezydium Komisji Krajowej m.in. za dialog społeczny.
Rozmowy będą toczyły się w ośmiu obszarach:

1. Wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych w związku z wysoką dynamiką cen nośników energii i gazu.
2. Zmian w systemie polityki energetycznej Polski.
3. Wzrostu wynagrodzeń dla zatrudnionych w sferze finansów publicznych w 2023 roku oraz zmian systemowych w kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej z uwzględnieniem oświaty.
4. Odmrożenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
5. Wyłączenia dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych z płacy minimalnej.
6. Zmian systemowych w funkcjonowaniu oraz finansowaniu Domów Pomocy Społecznej.
7. Ochrony pracowników podlegających szczególnej ochronie, w tym działaczy związkowych.
8. Zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – emerytury stażowe oraz uchylenia wygaszania emerytur.

Od sierpnia 2014 1069610