2022 11 17 spotkanie s z rzadem

To były niełatwe, zwołane w niezwykłe trudnej sytuacji, ale bardzo potrzebne rozmowy. Cieszę się, że wygrał dialog i chęć porozumienia. Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał się do pilnego powołania zespołu roboczego "Solidarność"-Rząd. Strony reprezentować będą prawdopodobnie szef Kancelarii Premiera minister Marek Kuchciński oraz Henryk Nakonieczny z Prezydium Komisji Krajowej. I w tym składzie wkrótce rozpoczniemy rozmowy dotyczące postulatów płacowych i emerytur stażowych [LINK] - powiedział przewodniczący KK Piotr Duda po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim 17 listopada 2022 r.
Chodzi nie tylko o regulacje płacowe i podwyżki w sferze finansów publicznych, ale przede wszystkim rozwiązania systemowe, czyli wynegocjowanie swoistego układu zbiorowego pracy dla pracowników sfery finansów publicznych, czyli tzw. budżetówki. Przewodniczący Komisji Krajowej dodał, że nastąpiło znaczne zbliżenie, jeśli chodzi o „odmrożenie” Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na rok 2023, czyli obliczanie ZFŚS nie będzie odbywać się na podstawie ostatniego półrocza 2019 r. (jak obecnie), tylko na podstawie ostatniego półrocza 2022 r.

Jeżeli to się uda, Fundusz Socjalny będzie obliczany już na bieżąco, a nie z kilkuletnim poślizgiem. W kwestii postulatu powstrzymania wzrostu cen energii, dotyczącego zakładów energochłonnych, jest wstępne porozumienie, aby rozszerzyć katalog tych zakładów. Jednak tu oprócz przyjęcia ustawy musi nastąpić notyfikacja w Komisji Europejskiej.
Wspomniany zespół roboczy będzie wypracowywał rozwiązania, o które postuluje Związek. To mechanizm, o który od dawna zabiegała „S".

Od sierpnia 2014 1071521