solidarnosc kk logo 148Sąd Rejonowy Gdańsk Północ wydał postanowienie o dokonaniu wpisu zmian w statucie NSZZ „Solidarność”. Tym samym zmiany dokonane podczas XXX KZD stały się obowiązujące. Statut w aktualnym brzmieniu: LINK.
XXX Krajowy Zjazd Delegatów odbywał się w dniach 26–27 maja 2022 r. w Zakopanem. Według sekretarz Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Ewy Zydorek najważniejsze były dwie ze zmian wprowadzonych w statucie: „Pierwszą z nich jest likwidacja w całości w paragrafie 19 ustępu ósmego, który mówił o sposobie powoływania do życia wewnętrznej jednostki organizacyjnej związku pod nazwą „organizacja podzakładowa”. Różni się ona od pozostałych tym, że posiada osobowość prawną. Po tej zmianie organizacja podzakładowa może powstać decyzją Komisji Zakładowej. To odpowiedź na zapotrzebowanie członków Związku, które wyrażali nawet członkowie małych organizacji. Druga zmiana, która wprowadza równie ważną nowość, to umożliwienie podejmowania decyzji za pomocą „środków porozumiewania się na odległość” dla władzy stanowiącej, czyli zebrań delegatów i członków w organizacjach zakładowych i międzyzakładowych”.

Od sierpnia 2014 1069650