2022 08 18 rseir

W dniach 9-11 września 2020 r. podczas obrad XVIII Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ"Solidarność" przyjęto między innymi stanowisko nr 3 w sprawie utworzenia tzw. wdowich rent. XVIII Kongres Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność" zwraca się do Rządu RP o utworzenie tzw. wdowich rent:

„Uważamy, że ze wzrostu gospodarczego w zbyt małym stopniu korzystają seniorzy, którzy przez lata swojej aktywności zawodowej budowali kapitał polskiego państwa. Niepokoi nas zwłaszcza sytuacja seniorów owdowiałych, którzy po śmierci współmałżonka odczuwają drastycznie pogorszenie poziomu życia. Obecnie po śmierci współmałżonka wdowa lub wdowiec mają wybór: albo ZUS nadal wypłaca emeryturę, albo tzw rentę rodzinną, tj. 85% świadczenia zmarłego współmałżonka, jeśli jego świadczenie było wyższe. Jednak zamiast dwóch świadczeń pozostaje tylko jedno, natomiast koszty stałe, w tym utrzymanie mieszkania pozostają te same. Badania demograficzne wykazują, że wśród osób powyżej 80. roku życia około 60% prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, a prognozy wykazują, że liczba takich osób będzie szybko wzrastać.
Należy zatem rozważyć, wzorem m.in. Niemiec, Włoch, Holandii, Czech, Litwy, wprowadzenie tzw. wdowich rent tj. świadczenia dodatkowego, które uzupełni dochody wdowy lub wdowca pomniejszone znacząco przez zgon współmałżonka. W przywołanych państwach europejskich praktykowane jest stopniowe dochodzenie do założonej wysokości świadczenia”.
Teraz mamy 2022 rok, a Rząd RP nie ma woli politycznej, aby utworzyć wdowie renty. To nie jedyny postulat „Solidarności", który Rząd RP lekceważy. Ale skoro są posłowie PiS-u, którzy dla samotnych seniorów mają radę: „Pozwać dzieci o alimenty”, to nie dziwi brak woli dla wprowadzenia wdowich rent. Lekceważenie postulatów związkowych jest coraz częstsze: oświata, emerytury stażowe też czekają na łaskawą reakcję Rządu i Parlamentu RP.
Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania naszego Związku cierpliwość się kończy... Niestety, seniorzy mają bardzo ograniczoną możliwość wpływu na decyzje rządzących. Dlatego prosimy o wsparcie stanowiska Kongresu Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów NSZZ"Solidarność" na łamach prasy związkowej oraz w Radzie Dialogu Społecznego (o ile takowa Rada ma jakiekolwiek znaczenie).
Witold Kasprzak, Sekretarz Terenowej Organizacji Związkowej NSZZ^Solidarność" Powiatu Częstochowskiego

Od sierpnia 2014 1069659