wolna niedziela logo 1504 sierpnia 2022 r. handlowa „Solidarność” zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy o zwiększenie liczby kontroli w sklepach w zakresie przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. To reakcja na doniesienia, według których w niedziele część swoich sklepów ma otworzyć sieć Biedronka. W ocenie związkowców będzie to stanowić rażące naruszenie prawa.

„Sieci handlowe znowu próbują omijać ustawę o niedzielnym handlu. Jeśli nie spotka się to ze zdecydowaną reakcją Państwowej Inspekcji Pracy, będzie to oznaczało, że żyjemy w państwie z dykty, w którym można bezkarnie łamać prawo i wyzyskiwać pracowników” – mówi Alfred Bujara, szef Krajowego Sekretariatu Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”. W wystąpieniu skierowanym do Głównej Inspektor Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko handlowa „Solidarność” zwróciła się o znaczące zwiększenie liczby kontroli sklepów w zakresie przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni. Związkowcy zgłosili również postulat, aby kontrole w poszczególnych placówkach handlowych, które naruszają przepisy, były przeprowadzane wielokrotnie, w każdą kolejną niedzielę. "Jednorazowe złamanie zapisów ustawy regulującej handel w niedziele stanowi wykroczenie. Jeżeli sytuacja się powtarza i prawo jest łamane w sposób uporczywy, mamy już do czynienia z przestępstwem, za które grożą znacznie bardziej dotkliwe kary finansowe, sięgające nawet 1 mln zł – tłumaczy Bujara – Gdy kontrola jest jednorazowa, to właścicielowi sklepu po prostu opłaca się zapłacić 1-2 tys. zł kary i nadal łamać prawo”.
Niektóre handlowe podejmują kolejne próby obchodzenia ograniczeń w niedzielnym handlu. Tym razem furtką ma być zapis w ustawie dopuszczający handel w niedziele w zakładach prowadzących działalność kulturalną lub sportową. W sklepach urządzane są „wypożyczalnie sprzętu sportowego”, „kluby czytelnika” czy „wypożyczalnie książek”.
Źródło: Portal Komisji Krajowej [LINK]. Czytaj także: LINK.

Od sierpnia 2014 1071606