2021 12 13 rocznica stanu wojennego

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

2021 12 13 panorama 1200x275

Odprawionej 13 grudnia 2021 r. Mszy św. przewodniczył kapelan częstochowskiej "Solidarności" ks. Ryszard Umański. Na ręce przeora Jasnej Góry ojca Samuela Pacholskiego młodzież szkolna uczestnicząca w projekcie "Pamięć81" przekazała pamiątkową przypinkę. W tym edukacyjnym projekcie "Gdy gaśnie pamięć dalej mówią kamienie" uczestniczyło ponad 100 tys. uczniów ze szkół województwa śląskiego.
Po Mszy św. tradycyjnie ułożono świetlisty krzyż ze zniczy od figury Maryi Niepokalanej wzdłuż Al. Sienkiewicza do pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ "Solidarność". Przemawiali zastępca przewodniczącego ZR Dorota Kaczmarek, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz i Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer.
Kwietne krzyże to wyjątkowa, oddolna forma protestu w stanie wojennym. Układane na placach i ulicach miast z kwiatów, czasem jedliny lub zniczy, usuwane przez Służbę Bezpieczeństwa lub Milicję Obywatelską, upamiętniały nie tylko sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego, ale także ofiary komunistycznego reżimu.
W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe Związku, częstochowskich służb mundurowych: Komendy Miejskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Centralnej Szkoły PSP wraz z dowódcami, Prawa i Sprawiedliwości. Kwiaty pod tablicą "Solidarności" na Jasnej Górze i pomnikiem patrona Związku w imieniu Regionu składali zastępcy przewodniczącego Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk oraz członek Zarządu Regionu Jarosław Bernat. Dla przemarzniętych uczestników uroczystości przygotowano gorący żurek. Przewodniczący ZR Jacek Strączyński reprezentował Region na centralnych uroczystościach w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zdjęcia z Apelu Jasnogórskiego: Jarosław Bernat.

Od sierpnia 2014 1060924