2021 09 15 briefing pod firma sona 1

Prezydium Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” 15 września 2021 r. zorganizowało briefing prasowy pod siedzibą firmy SoNa w Koziegłówkach.

Firma SoNa sp. z o. o. jest dużym lokalnym pracodawcą w Koziegłówkach, działa w branży przetwórstwa rybnego. Nowo powstała organizacja zakładowa NSZZ „Solidarność” jest permanentnie ignorowana przez pracodawcę, który odmawia prowadzenia nakazanego prawem dialogu z reprezentacją pracowników, a niektóre działania pracodawcy lub jego przedstawicieli wobec związkowców noszą znamiona dyskryminacji, m.in. płacowej, a także znamiona gróźb z tytułu przynależności związkowej.
W briefingu wziął udział przewodniczący sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność” Zbigniew Sikorski, który wcześniej wystąpił o spotkanie z prezesem zarządu firmy. Niestety, prezes okazał się nieobecny. Do związkowców wyszedł dyrektor produkcji, który nie miał upoważnienia do reprezentowania pracodawcy.
Przewodnicząca organizacji związkowej Milena Bajan podkreśla, iż pracodawca nie odpowiada lub odpowiada niemerytorycznie na pisma kierowane przez Komisję Zakładową. Nie udostępnił Komisji Zakładowej regulaminów pracy i płacy. Załoga pracuje w systemie czterobrygadowym, w szkodliwych warunkach, pracownicy nierzadko muszą przychodzić do pracy „na żądanie”. Płace wynoszą 2400-2600 zł netto. „Chcemy dalej pracować w tym przedsiębiorstwie, ale w lepszych warunkach i z większymi wynagrodzeniami” – podkreśliła Milena Bajan.
„Szanujemy własność prywatną, ale pracownicy nie są prywatnymi pracownikami prezesa. Nie można zachowywać się tak, jakby to był wiek dziewiętnasty” – podsumował przewodniczący ZR Jacek Strączyński. Nagłośnienie bulwersujących działań pracodawcy zapowiedziało Prezydium ZR, a przewodniczący Sekretariatu nie wykluczył przedstawienia tego negatywnego przypadku na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Dalsze działania związkowe zależeć będą od działań pracodawcy.

Od sierpnia 2014 1069667