2021 09 11 porozumienie katowickie

W uroczystościach w rocznicę Porozumień Katowickich z 11 września 1980 r. uczestniczyli m.in. przewodnicząca częstochowskiego Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR Anna Rakocz i przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński. Po głównej uroczystości znalazła się okazja do sympatycznej rozmowy i wspólnego zdjęcia z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Prezydent RP uczestniczył w uroczystych obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego (zwanego także Dąbrowskim). Porozumienie, którego najważniejsze zapisy parafowano 11 września 1980 r. w Hucie Katowice, przypieczętowało wcześniejsze porozumienia z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia-Zdroju. Jednym z najważniejszych uzgodnień była gwarancja, że Porozumienie Gdańskie, dające możliwość tworzenia wolnych związków zawodowych, ma moc obowiązującą na terenie całej Polski.
Przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Hucie Katowice w 1980 r. Andrzej Rozpłochowski wspominał podczas uroczystości, że kombinat był „oczkiem w głowie komunistów”, wizytowanym przez Leonida Breżniewa. „Tutaj, gdzie by się może nie spodziewali, gdzie było to czerwone gniazdo os, gdzie szeroki tor z Sowietów doprowadzał rudę, a wywoził, co chciał, narodziła się rewolucja o jednym z najbardziej antykomunistycznych charakterów” – powiedział przywódca strajku z 1980 r. i jeden z sygnatariuszy Porozumienia. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda ocenił, że postulaty i porozumienie podpisane w Hucie Katowice można uznać za projekt ustawy o związkach zawodowych. „Były o epokę do przodu” – powiedział.
Po zakończeniu uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Katowickiego prezydent Andrzej Duda udał się do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, gdzie wręczył odznaczenia 38 osobom, byłym działaczom opozycji antykomunistycznej.
Opracowano na podstawie informacji własnych oraz PAP

Od sierpnia 2014 1069203