2021 04 29 edward karpeEdward Karpe urodził się 24 marca 1938 roku w Lublińcu i przez całe życie związany był z tym miastem. Z zawodu mistrz elektryk, długoletni elektromonter (brygadzista) Zakładu Energetycznego Częstochowa - Rejon Lubliniecki.
Od końca lat 70-tych aktywnie zaangażowany w rodzące się na ziemi lublinieckiej zręby opozycji antykomunistycznej, a od października 1980 r. członek NSZZ ,,Solidarność”. Pięknie ten czas opisał we wspomnieniach pt. „Moja Solidarność”.

W pierwszych wolnych wyborach po upadku komunizmu (1990 r.) został wybrany radnym Rady Miejskiej z ramienia Komitetu Obywatelskiego ,,Solidarność”, z którą pozostał związany także po upływie pierwszej historycznej kadencji odrodzonego samorządu. W późniejszych latach angażował się w popularyzowanie historii, działając w Związku Górnośląskim czy stowarzyszeniu Rodzina Wojskowa 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Prowadził też spotkania dla młodzieży, na których przybliżał działalność zasłużonego dla Ziemi Lublinieckiej pułku, w tym działalność swojego ojca Józefa (74 GPP, AK).
Przez całe życie był zapalonym miłośnikiem wędkarstwa - przez niemal siedem dekad lojalny członek Polskiego Związku Wędkarskiego. Był osobą o silnym i bezkompromisowym charakterze, a przy tym człowiekiem zawsze skromnym i życzliwym ludziom, o czym przekonał się każdy, kto spotkał go na swojej życiowej drodze.
Edward Karpe zmarł wczesnym rankiem 28 kwietnia 2021 r. w wieku 83 lat.
Jan Springwald/Dzięki uprzejmości Joanny Bulik

Od sierpnia 2014 1068903