region czestochowski logo 2016 200 brZarząd Regionu Częstochowskiego w pełni popiera apel organizacji związkowych NSZZ „Solidarność” w Grupie TAURON w sprawie obrony miejsc pracy i utrzymania Grupy TAURON w obecnej strukturze organizacyjnej. Pełna treść stanowiska przyjętego w głosowaniu elektronicznym - poniżej.

Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” w pełni solidaryzuje się z apelem Międzyzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” TAURON Kraków i Podzakładowej Organizacji NSZZ „Solidarność” TAURON Kraków Oddział w Częstochowie w sprawie obrony miejsc pracy i utrzymania Grupy TAURON w obecnej strukturze organizacyjnej.
Branża energetyczna jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Grupa Kapitałowa TAURON zatrudnia wielotysięczną załogę. W ostatnich kilkunastu latach została już przeprowadzona głęboka restrukturyzacja, która przyczyniła się do zmniejszenia zatrudnienia i spowodowała odpływ wykwalifikowanej kadry.
Kategorycznie nie zgadzamy się na działania prowadzone przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Próba łączenia Grupy Kapitałowej TAURON z Polską Grupą Energetyczną mająca na celu ratowanie sektora energetycznego w Polsce może okazać się chybiona. Kolejna transformacja to kolejne zwolnienia specjalistycznej kadry energetyków, a dla odbiorców energii elektrycznej zwiększenie cen.
Nie pozwolimy na dalszą degradację pracowników. Żądamy od Ministerstwa Aktywów Państwowych poważnych, uczciwych rozmów i uzgodnień na temat przyszłości Grupy TAURON.
Oczekujemy przedstawienia Komitetowi Protestacyjno-Strajkowemu faktycznych planów dotyczących kluczowych obszarów Grupy TAURON. Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” będzie solidarnie wspierał pracowników w ich słusznych żądaniach i działaniach.
Domagamy się uznania postulatów zawartych w raporcie, przekazanym przez Komitet do Ministerstwa Aktywów Państwowych i wypracowania z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" rozwiązań korzystnych dla pracowników, jak i odbiorców energii elektrycznej.
Obrona miejsc pracy jest obowiązkiem związków zawodowych, w związku z tym wzywamy wszystkie Organizacje Regionu Częstochowskiego do gotowości i podejmowania wszelkich koniecznych i możliwych działań z protestami włącznie.
Stanowisko Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność z dnia 29 marca 2021 r. w sprawie obrony miejsc pracy i utrzymania Grupy TAURON

Od sierpnia 2014 1069663