2021 03 26 wystawa ipn

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek, abp metropolita częstochowski dr Wacław Depo, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność“ Piotr Duda i przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński w piątek 26 marca 2021 roku otwarli wystawę „TU rodziła się Solidarność” na placu Biegańskiego.

Ekspozycja jest wyrazem podziękowania, zwłaszcza bezimiennym, bohaterom z czasów postania NSZZ „Solidarność”. Wystawa w związku z 40. rocznicą powstania Solidarności wędruje po Polsce, w każdym z miast prezentując lokalne wydarzenia związane z powstaniem Związku.
Prezes Jarosław Szarek podkreślił, że na szlaku wystawy nie mogło zabraknąć Częstochowy, która wraz z Jasną Górą jest duchową stolicą Polski i która odegrała ogromną rolę w polskiej historii i wpisała się w główny nurt narodowej tożsamości i pamięci. Przypomniał m.in. o zapoczątkowanej przez ks. Jerzego Popiełuszkę Pielgrzymce Ludzi Pracy.
Piotr Duda zauważył, że o wydarzeniach sprzed 40 lat mówi się zazwyczaj w kontekście tego, co zdarzyło się w głównych ośrodkach, jak Gdańsk, Szczecin, Jastrzębie-Zdrój czy Dąbrowa Górnicza, tymczasem Solidarność rodziła się w każdym zakątku kraju. Dziś - podkreślił - trzeba solidaryzować się z mieszkańcami Białorusi, gdzie sytuacja jest nadal dramatyczna. Zaapelował do rządu, by podjął konkretne działania w tej sprawie.
Metropolita częstochowski arcybiskup Wacław Depo przypomniał, że na bramie Stoczni Gdańskiej podczas strajku robotnicy zawiesili wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej i Jana Pawła II. Nie był to przypadek, na pielgrzymkę Ojca Świętego w 1979 r. na Jasnej Górze zebrali się wierni z całej Polski. „Jan Paweł II słusznie dzisiaj jest określany ojcem Solidarności” - podkreślił metropolita częstochowski.
Ekspozycja będzie prezentowana w Częstochowie do 21 kwietnia. W otwarciu wystawy wzięli również udział zastępcy przewodniczącego ZR: Dorota Kaczmarek i Stanisław Kołodziejczyk oraz przedstawiciele Stowarzyszeń: Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR oraz Solidarność i Niezawisłość. Przewodniczący Piotr Duda przed uroczystością gościł w siedzibie Regionu przy ul. Łódzkiej, gdzie spotkał się z członkami Prezydium Zarządu Regionu, w rozmowie poruszono bieżące tematy krajowe i regionalne. Przewodniczący Komisji Krajowej zwiedził również izbę pamięci (Klub Solidarności) w budynku Regionu.

Od sierpnia 2014 1070896