Prezydium Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" apeluje do Prezydenta i wszystkich Radnych o solidarność z mieszkańcami miasta w obecnym trudnym czasie i odstąpienie od przyjętych rozwiązań, oznaczających dla wielu częstochowian kolejną znaczną podwyżkę opłat za wywóz śmieci.
W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy (od maja 2019 r.) koszt odbioru odpadów w Częstochowie wzrósł o blisko 150 procent. W efekcie do grudnia 2020 r. przykładowa czteroosobowa rodzina częstochowian musiała wydawać na wywózkę śmieci zbieranych selektywnie już 116 złotych miesięcznie. Przyjęty obecnie system rozliczania – według zużycia wody – będzie z pewnością oznaczał dalszy wzrost wydatków z tego tytułu, w pierwszym rzędzie dla rodzin z dziećmi, gorzej sytuowanych, bo zamieszkujących w budynkach wielorodzinnych. Z doświadczenia życiowego wiadomo, że w rodzinach z małymi dziećmi zużywa się więcej wody, m.in. na kąpiele i częste pranie ubrań.

Z informacji, które spontanicznie przekazują związkowcy, wynika, że faktyczne zużycie wody znacznie odbiega od przyjętych za podstawę do rozliczeń 3 metrów sześciennych na osobę miesięcznie. Znane nam rzeczywiste dane, oscylują w granicach od 2 do 6 metrów sześciennych na osobę, zapewne w zależności od modelu rodziny oraz osobistych preferencji, potrzeb i zwyczajów. Jasno dowodzi to braku powiązania zużycia wody z ilością wytwarzanych odpadów, która jest skorelowana raczej z poziomem konsumpcji, czyli z zawartością portfela. Tym samym, przyjęty sposób rozliczania kosztów wywozu i utylizacji śmieci uderza szczególnie mocno w rodziny i gospodarstwa domowe o skromniejszych dochodach na osobę.
W trakcie globalnej pandemii, której końca nikt nie może przewidzieć, nieuchronny jest kryzys lub przynajmniej spowolnienie gospodarcze, które powodują spadek wynagrodzeń i utratę wielu miejsc pracy. W tej sytuacji oczywistym obowiązkiem rządzących jest zmniejszanie, a nie zwiększanie obciążeń dla obywateli. Skądinąd, jak słusznie zauważył jeden z komentatorów na lokalnym forum internetowym, wymuszanie oszczędzania wody w czasie pandemii to „paranoja i sabotaż”!
Prezydium Zarządu apeluje do Prezydenta Miasta i wszystkich Radnych o solidarność z mieszkańcami w tym trudnym czasie i odstąpienie od antyspołecznych posunięć. Niech Częstochowa nie tylko aspiruje do znaków jakości i certyfikatów, mających zaświadczać o prospołecznej postawie władz miasta, lecz także prowadzi taką politykę na co dzień.
Apel Prezydium Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" z 11 stycznia 2021 r.

Treść apelu Prezydium ZR została przesłana do biur Urzędu i Rady Miasta w dniu 11 stycznia 2021 r.

Od sierpnia 2014 1069659