2020 08 31 40 lecie solidarnosci

W 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych między strajkującymi stoczniowcami a komunistycznymi władzami PRL, co umożliwiło powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, w Kaplicy Cudownego Obrazu, została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny i "Solidarności".

Eucharystii z udziałem m.in. członków i sympatyków Związku oraz członków Stowarzyszeń WIR oraz SiN przewodniczył kapelan Regionu ks. Ryszard Umański. Celebrans podkreślił, że słowo "solidarność" należy do najważniejszych w naszym języku - obok słów "wolność" i "niepodległość". Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą "Solidarności" w Kaplicy oraz pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w al. Sienkiewicza, kapelana "Solidarności" i inicjatora Pielgrzymek Ludzi Pracy na Jasną Górę; w imieniu Regionu Częstochowskiego - przewodniczący Zarządu Regionu Jacek Strączyński i jego zastępca Stanisław Kołodziejczyk.
Pod pomnikiem patrona Związku przewodniczący Jacek Strączyński - po modlitwie i złożeniu kwiatów - podziękował wszystkim przybyłym na uroczystości, w szczególności ministrowi Szymonowi Giżyńskiemu wraz z delegacją Prawa i Sprawiedliwości, delegacjom Komendy Miejskiej Policji i Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej wraz z pocztami sztandarowymi. W uroczystościach wzięły udział poczty sztandarowe Regionu (w składzie: Andrzej Bala - chorąży, Jan Bednarek, Marek Kubiczek), Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów, Regionalnej Sekcji Ochrony Zdrowia, organizacji związkowych Huty Częstochowa i MPK Częstochowa oraz Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR.
Apel Jasnogórski w 40-lecie powstania NSZZ SolidarnośćTekst pochodzi ze witryny internetowej Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” (www.solidarnoscczestochowa.pl): LINK. Nasza delegacja w Gdańsku: LINK.

Od sierpnia 2014 1071684